NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JÍDLO DNE

 

Oběd

je nejdůležitější jídlo dne a proto je není dobré vynechávat. Pokud jsme v práci, je lepší zajít do závodní jídelny či restaurace a sníst bílkoviny, zeleninu a polovinu příloh. Je dobré se vyhýbat čistým sacharidům-pizze, čínským rýžovým nudlím, rizotům atd.

Pokud tuto možnost nemáme, je vhodné připravit si oběd sebou, který si můžeme v práci přihřát, nebo ve formě salátů s masem či sýrem.

Tuto možnost bychom měli uplatňovat i v případě cestování a celodenních výletů. Při celodenních výletech bychom mimo krabiček s jídlem měli mít u sebe hrstičku mandlí nebo ořechů (ne solených arašídů) pro případ hladu. Dodají nám dostatek energie, ale také bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny.

Přesnídávky a svačiny

Bez nich se budou střídat záchvaty chutí na sladké, hladu, případně výkyvu nálad. Menší jídla mezi hlavními jídly jsou důležitá, protože tím je udržována stabilní hladina krevního cukru, která zvyšuje výkonnost a pocit nasycení. Každé jídlo potřebuje ke svému strávení energii. Pět až šest porcí stravy denně spotřebuje více energie než tři.

Na přesnídávku a odpolední svačinu potřebujeme cca 400 kJ. Dopoledne je vhodné ovoce, případně sacharidy (celozrnné pečivo+ bílkovina), odpoledne pak bílkoviny/jogurt, tvaroh a pod.)

Ti, kteří pracují na pokladnách, výrobních pásech a pod. mohou využít kefír nebo proteinovou tyčinku.

Pozor na různé tyčinky včetně musli tyčinek, které obsahují mnoho cukru, i když na obale je často uvedeno „FIT“ To neznamená, že se hodí při hubnutí. Důležitý je poměr bílkovin a sacharidů. Je nutné vybírat takové, které mají maximálně 2x více sacharidů než bílkovin.

Pokud jste se zdrželi mimo domov či zaměstnání a nemáte svačinu u sebe, můžete situaci řešit koupi banánu či citrusu, které nemusíte umývat, případně jako svačina může sloužit tvarohový nebo ovocný nanuk. V poslední době se dá něco vhodné koupit i ve Fast foodu. Mají v nabídce zeleninové saláty. Dávejte si je ale bez majonézové zálivky, které může zvýšit energetickou hodnotu až o 1/3

Večeře

Konzumujte ji 3-4 hod. před spaním. Měla by mít energetickou hodnotu 1 200-1 600 kJ. Aby jste hodnotu nepřekračovali a neměli tendenci mlsat, či jinak se dojídat,volte zeleninové saláty či dušenou zeleninu v kombinaci s bílkovinou (drůbeží maso, sýr, jogurt apod.)

 

Podrobnější informace se dozvíte na našich kurzech.